Sudbury Regional, Northern Region, 2018-2019, Canadian Regionals (International Silver Stick)
Our Tournaments
Contact
Search
Login
Contact
Search
Home
Tournaments:
Organization Menu
Home
About Silver Stick®
Silver Stick® Story
International Silver Stick® Officers
Past Commissioners/Life Members
Diversity and Inclusion
Contact Us
Silver Stick® Pictures
How Silver Stick® Works
Apply to host a Tournament
Read Me
Tournament Registration
Tournament Advancement
Larry McGrath Scholarship
Current Scholarship Recipients
About Larry McGrath
Larry McGrath Scholarship Application
Larry McGrath Scholarship Award
Past Scholarship Recipients
Hockey Hall of Fame
Past Champions
Current Champions
The 2020's
The 2010's
The 2000's
The 1990's
The 1980's
The 1970's
The Early Years
Request Information
Canadian Info Request Form
American Info Request
Women's Hockey Info Request
International Silver Stick®
Sudbury Regional
Sudbury Regional Menu
Tournament Home
Hotel Information
Rules and Regulations
Rules
Regulations
Participating Teams
List of Divisions
Full Schedule
Home
Canadian Regionals
Seasons
2018-2019
Northern Region
Sudbury Regional
Sitemap
Tournament Groups
Novice A
Novice AA
Minor Atom A
Minor Atom AA
Atom A
Atom AA
Minor Peewee A
Minor Peewee AA
Peewee A
Peewee AA
Minor Bantam A
Minor Bantam AA
Bantam A
Bantam AA
Minor Midget A-AA
Midget A-AA
Venues
Tournament Venues
Countryside #2
34 games
235 Countryside Drive, Sudbury, ON
Map
Thu, Nov 29
Game Details
12:15 PM
Novice A
Division 1
Novice A
Copper Cliff Redmen
@ Nickel City Knights
W
11
0-11
Game Details
1:15 PM
Novice AA
Division 1
Novice AA
Copper Cliff Redmen
@ Sudbury Wolves
W
12
1-3
Game Details
2:15 PM
Minor Atom AA
Division 1
Minor Atom AA
Copper Cliff Redmen
@ West Ferris Trappers
W
13
1-3
Game Details
3:15 PM
Atom A
Division 2
Atom A
Nickel City Knights
W
@ West Nipissing Sting
14
4-1
Game Details
4:15 PM
Minor Peewee AA
Division 1
Minor Peewee AA
Copper Cliff Redmen
W
@ Nickel City Jr. Sons
15
7-1
Game Details
5:15 PM
Peewee A
Division 1
Peewee A
Copper Cliff Redmen
@ Nickel City Sharks
W
16
1-2
Game Details
6:15 PM
Peewee AA
Division 2
Peewee AA
Sudbury Wolves
W
@ Nickel City Jr. Sons
17
3-1
Game Details
7:15 PM
Peewee A
Division 2
Peewee A
West Nipissing Sting
@ Elliot Lake Wildcats
W
18
2-5
Game Details
8:15 PM
Bantam AA
Division 1
Bantam AA
Nickel City Jr. Sons
@ Sudbury Wolves
W
19
0-4
Game Details
9:35 PM
Bantam A
Division 1
Bantam A
Georgina Blaze
W
@ Nickel City Sharks
20
4-1
Fri, Nov 30
Game Details
8:35 AM
Novice AA
Division 1
Novice AA
Sudbury Wolves
@ Sault Jr. Greyhounds
W
30
1-13
Game Details
9:55 AM
Minor Bantam AA
Division 2
Minor Bantam AA
West Ferris Trappers
@ Markham Islanders
31
2-2
Game Details
11:15 AM
Bantam AA
Division 2
Bantam AA
West Ferris Trappers
@ Timmins North Stars
W
32
2-3
Game Details
12:35 PM
Bantam A
Division 1
Bantam A
Richmond Hill Stars
@ Georgina Blaze
W
33
2-4
Game Details
1:55 PM
Minor Bantam A
Division 1
Minor Bantam A
Orillia Terriers
W
@ Copper Cliff Redmen
34
7-0
Game Details
3:15 PM
Minor Bantam AA
Division 2
Minor Bantam AA
Nickel City Jr. Sons
W
@ Don Mills Mustangs
35
5-0
Game Details
4:35 PM
Minor Midget A-AA
Division 1
Minor Midget A-AA
Barrie Colts
@ Goulding Park Rangers
W
36
0-3
Sat, Dec 01
Game Details
8:15 AM
Minor Bantam A
Division 1
Minor Bantam A
Nickel City Knights
@ T.N.T. Tornados
105
0-0
Game Details
9:35 AM
Minor Bantam A
Division 2
Minor Bantam A
Copper Cliff Redmen
@ Burlington Bulldogs
W
106
2-3
Game Details
10:55 AM
Minor Bantam AA
Division 1
Minor Bantam AA
Markham Islanders
@ Nickel City Jr. Sons
W
107
0-13
Game Details
12:15 PM
Bantam A
Division 1
Bantam A
Richmond Hill Stars
W
@ Nickel City Sharks
108
4-0
Game Details
1:35 PM
Minor Midget A-AA
Division 1
Minor Midget A-AA
Aurora Tigers
W
@ Halton Hills Thunder
109
3-0
Game Details
2:55 PM
Bantam AA
Division 2
Bantam AA
Sault Jr. Greyhounds
@ Nickel City Jr. Sons
110
4-4
Game Details
4:20 PM
Minor Midget A-AA
Division 1
Minor Midget A-AA
Barrie Colts
W
@ Halton Hills Thunder
111
5-2
Game Details
5:40 PM
Minor Bantam AA
Playoffs
Minor Bantam AA
West Ferris Trappers
@ North York Knights
W
112
0-8
Game Details
7:00 PM
Bantam A
Playoffs
Bantam A
Rouyn-Noranda
@ Georgina Blaze
W
113
0-12
Game Details
8:20 PM
Midget A-AA
Playoffs
Midget A-AA
Powassan Hawks
@ Ottawa Sting
W
114
0-6
Sun, Dec 02
Game Details
8:15 AM
Peewee AA
Playoffs
Peewee AA
Markham Islanders
W
@ West Ferris Trappers
187
3-2
Game Details
9:15 AM
Minor Bantam A
Playoffs
Minor Bantam A
Nickel City Knights
@ Orillia Terriers
W
188
2-5
Game Details
10:35 AM
Minor Bantam AA
Playoffs
Minor Bantam AA
North York Knights
W
@ Don Mills Mustangs
189
6-2
Game Details
11:55 AM
Bantam AA
Playoffs
Bantam AA
West Ferris Trappers
@ York Mills Rangers
W
190
3-4
Game Details
1:15 PM
Minor Bantam A
Playoffs
Minor Bantam A
Nickel City Coyotes
W
@ Orillia Terriers
191
3-2
Game Details
2:35 PM
Minor Bantam AA
Playoffs
Minor Bantam AA
Nickel City Jr. Sons
W
@ North York Knights
192
5-4
Game Details
4:00 PM
Bantam AA
Playoffs
Bantam AA
Sudbury Wolves
W
@ York Mills Rangers
193
4-3
Other Venues
Cambrian Arena
24 games
795 Cambrian Heights Drive, Sudbury, ON
Map
Carmichael Arena
33 games
1298 Bancroft Drive, Sudbury, ON
Map
Countryside #1
38 games
235 Countryside Drive, Sudbury, ON
Map
Dr. Edgar Leclair Community Centre
3 games
158 St. Agnes Street, Azilda, ON
Map
Garson Arena
22 games
100 Church Street, Garson, ON
Map
McClelland Arena
31 games
37 Veterans Rd, Copper Cliff, ON
Map
Sudbury Arena
4 games
240 Elgin Street, Sudbury, on
Map
T.M. Davies Arena
21 games
325 Anderson Drive, Lively, ON
Map