2019-20 Chatham Regional (International Silver Stick)

Hockey Hall of Fame
News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Jim King on Friday, November 29, 2019 (59 views)
Attention: Atom AE Oakridge Aeros and Kent Cobras as well as Minor Atom AA Duffield Devils and Belle River Canadiens.

One minor game change has been made on Friday afternoon with the Minor Atom game moving to 4:30pm and the Atom AE game moving to 6:30pm.  Please double-check your schedules.

Click to view full-size image
Submitted By Jim King on Wednesday, November 27, 2019 (207 views)
The schedule for the upcoming Chatham Silver Stick is now available.  Go to Full Schedule or to the List of Divisions page for more information.

Click to view full-size image
Submitted By Jim King on Tuesday, November 26, 2019 (94 views)
The Bantam AE division in the upcoming Regional Silver Stick Qualifying tournament will be played with no body checking rules.  Whenever there is one or more teams who play with no-body-checking in their regular season enrolled in a tournament that division must play all no body checking.  This is also consistent with the International Silver Stick that plays no body checking for the Bantam AE division.
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
TuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
AAE-C
8:00 AM
Belle River Jr. Canadiens
@ Whitby Wildcats
TIL [2]
AAE-A
8:00 AM
KENT Cobras
@ Caledon Hawks
ER [1]
AAE-B
8:30 AM
Woolwich Wildcats
@ North London Nationals
MEM [3]
MAAA-A
8:30 AM
Belle River Jr. Canadiens
@ KENT Cobras
TC [4]
PWAE-A
9:10 AM
Sarnia Jr. Sting (Major)
@ Windsor Jr. Spitfires
ER [5]
AAE-C
9:10 AM
New Hamburg Huskies
@ West London Hawks
TIL [6]
APAE-C
9:40 AM
Orangeville Flyers
@ KENT Cobras
MEM [7]
APAE-C
9:40 AM
Barrie Colts
@ London Bandits (Black)
TC [8]
XOVER
10:20 AM
KENT Cobras
@ Belle River Jr. Canadiens
TIL [10]
PWAE-B
10:20 AM
Sarnia Jr. Sting (Minor)
@ LaSalle Sabres
ER [9]
PWAE-A
10:50 AM
Whitby Wildcats (Blue)
@ Woolwich Wildcats
TC [12]
AAE-B
10:50 AM
Cambridge Hawks
@ Milton Winterhawks (White)
MEM [11]
AAE-A
11:30 AM
Oakridge Aeros
@ Waterloo Wolves
ER [13]
MMAA-A
11:30 AM
Barrie Colts
@ Belle River Jr. Canadiens
TIL [14]
MAAA-A
12:00 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ Duffield Devils
TC [16]
PWAE-B
12:00 PM
Georgina Blaze
@ Belleville Jr. Bulls
MEM [15]
XOVER
12:40 PM
West Niagara Flying Aces
@ Riverside Rangers
ER [17]
MAAA-A
1:00 PM
KENT Cobras
@ Burlington Jr. Cougars (Blue)
TIL [18]
XOVER
1:10 PM
KENT Cobras
@ Sarnia Jr. Sting
TC [20]
MMAA-A
1:10 PM
Flambourough-Dundas Reps
@ KENT Cobras
MEM [19]
XOVER
1:50 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ Whitby Wildcats (White)
ER [21]
AAE-B
2:10 PM
North London Nationals
@ Milton Winterhawks (White)
TIL [22]
XOVER
2:30 PM
Milton Winterhawks
@ Hamilton Huskies
TC [23]
AAE-C
2:40 PM
Whitby Wildcats
@ West London Hawks
MEM [24]
MMAA-A
3:00 PM
Sarnia Jr. Sting
@ Windsor Jr. Spitfires
ER [25]
AAE-B
3:20 PM
Woolwich Wildcats
@ Cambridge Hawks
TIL [26]
XOVER
3:50 PM
Belle River Jr. Canadiens
@ Oshawa Generals
TC [28]
AAE-C
3:50 PM
Belle River Jr. Canadiens
@ New Hamburg Huskies
MEM [27]
MAAA-A
4:30 PM
Duffield Devils
@ Belle River Jr. Canadiens
ER [30]
APAE-C
4:30 PM
KENT Cobras
@ Barrie Colts
TIL [29]
MMAA-A
5:00 PM
Barrie Colts
@ London Jr. Knights (Green)
MEM [31]
PWAE-A
5:10 PM
Woolwich Wildcats
@ Sarnia Jr. Sting (Major)
TC [32]
MAAA-A
5:40 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ Burlington Jr. Cougars (Blue)
TIL [33]
AAE-A
5:40 PM
Caledon Hawks
@ Waterloo Wolves
ER [34]
BAE-B
6:20 PM
Sarnia Jr. Sting (MD)
@ LaSalle Sabres
TC [35]
AAE-A
6:30 PM
KENT Cobras
@ Oakridge Aeros
MEM [30]
PWAE-B
6:50 PM
Sarnia Jr. Sting (Minor)
@ Georgina Blaze
ER [38]
APAE-C
6:50 PM
London Bandits (Black)
@ Orangeville Flyers
TIL [37]
BAE-B
7:40 PM
Stoney Creek Warriors (Red)
@ Southpoint Capitals
TC [40]
PWAE-A
7:40 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ Whitby Wildcats (Blue)
MEM [39]
BAE-A
8:00 PM
Milton Winterhawks
@ KENT Cobras
TIL [41]
PWAE-B
8:00 PM
LaSalle Sabres
@ Belleville Jr. Bulls
ER [42]
MMAA-A
8:50 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ KENT Cobras
MEM [43]
MMAA-A
9:00 PM
Belle River Jr. Canadiens
@ Flambourough-Dundas Reps
TC [44]
MMAA-A
9:10 PM
London Jr. Knights (Green)
@ Sarnia Jr. Sting
ER [45]
BAE-A
9:20 PM
Centre Wellington Fusion
@ Stoney Creek Warriors (White)
TIL [46]
XOVER
8:00 AM
Riverside Rangers
@ Windsor Jr. Spitfires
TIL [50]
MAAA-A
8:00 AM
Burlington Jr. Cougars (Blue)
@ Duffield Devils
MEM [48]
MAAA-A
8:00 AM
Belle River Jr. Canadiens
@ Windsor Jr. Spitfires
ER [47]
XOVER
8:00 AM
Belle River Jr. Canadiens
@ Sarnia Jr. Sting
TC [49]
XOVER
9:10 AM
West Niagara Flying Aces
@ KENT Cobras
TIL [53]
XOVER
9:10 AM
Oshawa Generals
@ Milton Winterhawks
MEM [52]
XOVER
9:10 AM
Belle River Jr. Canadiens
@ Whitby Wildcats (White)
ER [51]
MMAA-A
9:20 AM
London Jr. Knights (Green)
@ Flambourough-Dundas Reps
TC [54]
BAE-B
10:20 AM
LaSalle Sabres
@ Stoney Creek Warriors (Red)
TIL [56]
BAE-A
10:20 AM
Stoney Creek Warriors (White)
@ Milton Winterhawks
ER [55]
MMAA-A
10:30 AM
Sarnia Jr. Sting
@ Barrie Colts
MEM [57]
XOVER
10:50 AM
KENT Cobras
@ Hamilton Huskies
TC [58]
BAE-B
11:40 AM
Southpoint Capitals
@ Sarnia Jr. Sting (MD)
TIL [60]
BAE-A
11:40 AM
KENT Cobras
@ Centre Wellington Fusion
ER [59]
MMAA-A
12:00 PM
KENT Cobras
@ Belle River Jr. Canadiens
MEM [61]
XOVER
12:10 PM
KENT Cobras
@ Windsor Jr. Spitfires
TC [62]
AAE-A
1:00 PM
Waterloo Wolves
@ KENT Cobras
TIL [64]
XOVER
1:00 PM
Belle River Jr. Canadiens
@ Riverside Rangers
ER [63]
MMAA-A
1:20 PM
Flambourough-Dundas Reps
@ Windsor Jr. Spitfires
TC [65]
MAAA-A
1:30 PM
Duffield Devils
@ KENT Cobras
MEM [66]
XOVER
2:10 PM
Whitby Wildcats (White)
@ West Niagara Flying Aces
ER [67]
AAE-A
2:10 PM
Oakridge Aeros
@ Caledon Hawks
TIL [68]
MAAA-A
2:40 PM
Burlington Jr. Cougars (Blue)
@ Belle River Jr. Canadiens
MEM [69]
AAE-B
2:50 PM
Milton Winterhawks (White)
@ Woolwich Wildcats
TC [70]
AAE-C
3:20 PM
West London Hawks
@ Belle River Jr. Canadiens
ER [71]
PWAE-B
3:20 PM
Sarnia Jr. Sting (Minor)
@ Belleville Jr. Bulls
TIL [72]
PWAE-A
3:50 PM
Sarnia Jr. Sting (Major)
@ Whitby Wildcats (Blue)
MEM [73]
AAE-B
4:00 PM
Cambridge Hawks
@ North London Nationals
TC [74]
PWAE-B
4:30 PM
LaSalle Sabres
@ Georgina Blaze
TIL [76]
AAE-C
4:30 PM
New Hamburg Huskies
@ Whitby Wildcats
ER [75]
PWAE-A
5:00 PM
Woolwich Wildcats
@ Windsor Jr. Spitfires
MEM [77]
APAE-C
5:10 PM
Barrie Colts
@ Orangeville Flyers
TC [78]
MMAA-A
5:40 PM
KENT Cobras
@ London Jr. Knights (Green)
TIL [80]
XOVER
5:40 PM
Oshawa Generals
@ KENT Cobras
ER [79]
APAE-C
6:10 PM
KENT Cobras
@ London Bandits (Black)
MEM [81]
MAAA-A
6:20 PM
KENT Cobras
@ Windsor Jr. Spitfires
TC [82]
XOVER
7:00 PM
Sarnia Jr. Sting
@ Milton Winterhawks
ER [83]
MMAA-A
7:10 PM
Windsor Jr. Spitfires
@ Barrie Colts
TIL [84]
BAE-B
7:20 PM
Stoney Creek Warriors (Red)
@ Sarnia Jr. Sting (MD)
MEM [85]
BAE-A
7:30 PM
Stoney Creek Warriors (White)
@ KENT Cobras
TC [86]
XOVER
8:20 PM
Hamilton Huskies
@ Belle River Jr. Canadiens
ER [87]
MMAA-A
8:40 PM
Belle River Jr. Canadiens
@ Sarnia Jr. Sting
TIL [89]
BAE-B
8:40 PM
LaSalle Sabres
@ Southpoint Capitals
MEM [88]
BAE-A
8:50 PM
Milton Winterhawks
@ Centre Wellington Fusion
TC [90]
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Atom AE - Pool C
    Fri
    Dec 13
    8:00 AM
    Belle River Jr. Canadiens
    @Whitby Wildcats
    Tilbury & District Community Centre - Tilbury
  • Atom AE - Pool A
    Fri
    Dec 13
    8:00 AM
    KENT Cobras
    @Caledon Hawks
    Erickson Arena - Chatham
  • Atom AE - Pool B
    Fri
    Dec 13
    8:30 AM
    Woolwich Wildcats
    @North London Nationals
    Memorial Arena - Chatham
  • Minor Atom AA - Minor Atom Round Robin
    Fri
    Dec 13
    8:30 AM
    Belle River Jr. Canadiens
    @KENT Cobras
    Thames Campus Arena - Chatham
  • Peewee AE - Pool A
    Fri
    Dec 13
    9:10 AM
    Sarnia Jr. Sting (Major)
    @Windsor Jr. Spitfires
    Erickson Arena - Chatham
  • Atom AE - Pool C
    Fri
    Dec 13
    9:10 AM
    New Hamburg Huskies
    @West London Hawks
    Tilbury & District Community Centre - Tilbury
Colours Legend
  • Minor Atom AA
    Minor Atom Round Robin
    Minor Atom Championship Round
  • Minor Peewee AA
    Minor Peewee Pool A
    Minor Peewee Pool B
    Minor Peewee Championship Round
  • Minor Bantam AA
    Minor Bantam AA Pool A
    Minor Bantam AA Pool B
    Minor Bantam AA Championship Round
  • Minor Midget AA
    Minor Midget AA
    Minor Midget AA Championship Round
  • Atom AE
    Atom AE Pool A
    Atom AE Pool B
    Atom AE Pool C
    Atom AE Championship Round
  • Peewee AE
    Peewee AE Pool A
    Peewee AE Pool B
    Peewee AE Pool C
    Peewee AE Championship Round
  • Bantam AE
    Bantam AE Pool A
    Bantam AE Pool B
    Bantam AE Championship Round
Printed from silverstick.org on Tuesday, December 10, 2019 at 9:31 PM