2018-19 Forest Finals (International Silver Stick)

Welcome
North American Finals - B & C

OS.jpg

$6.00 day pass, $15.00 weekend pass, children under 12 free


PEEWEE & MIDGET:  January 11-13, 2019
Opening Ceremonies January 11, 6:45 pm The Shores Recreation Centre
ATOM & BANTAM:  January 25-27, 2019

Opening Ceremonies January 25, 6:45 pm The Shores Recreation Centre

Follow us on Social Media 
InstagramLogo.jpg Facebook.gif twitter.png


Silver Stick Gear
(click picture to access website)

SSShirts.jpg


Trophy Sponsors

Atom 'B' Trophy
Champion: Podolinsky Equipment Ltd, Petrolia
Finalist: RAY-MAC Auto Parts, Forest


Peewee 'B' Trophy
Champion: TD Canada Trust, Forest
Finalist: Pole Printing, Forest


Bantam 'B' Trophy
Champion: CIBC Bank, Forest
Finalist: Vanos Farms, Forest


Midget 'B' Trophy
Champion: Forest Old Timers Hockey League
Finalist: Canadian Tire, Forest


Atom 'C' Trophy
Champion: Gamble-Hub International of Forest
Finalist: Forest Foodland


Peewee 'C' Trophy
Champion: Royal Bank of Canada, Forest
Finalist: Hayter-Walden Publications


Bantam 'C' Trophy
Champion: The Optimist Club of Forest
Finalist: Forest Golf Club & Inn

Midget 'C' Trophy
Champion: Bluewater Ford, Forest
Finalist: Royal Canadian Legion Branch 176, Forest

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Ross Atkinson on Tuesday, January 8, 2019 (331 views)
Opening Ceremonies January 11, 6:45 pm The Shores Recreation Centre

Opening Ceremonies January 25, 6:45 pm The Shores Recreation Centre

Click to view full-size image
Submitted By Ross Atkinson on Thursday, July 26, 2018 (754 views)
Congratulations 2019 Champions & Finalists!

Atom B Champion -
Atom B Finalist - 
Atom C Champion -
Atom C Finalist -
Peewee B Champion - Parry Sound Shamrocks
Peewee B Finalist - Wallaceburg Lakers
Peewee C Champion - Minto Mad Dogs
Peewee C Finalist - Lambton Shores Predators
Bantam B Champion -
Bantam B Finalist - 
Bantam C Champion -
Bantam C Finalist -
Midget B Champion - Petrolia Oilers
Midget B Finalist - Wallaceburg Lakers
Midget C Champion - Six Nations Blackhawks
Midget C Finalist - St. George Generals
Read More
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
AC
8:00 AM
Bowling Green Ice Cats (Fort Wayne, IN Regional)
@ Lambton Shores Predators
Forest [1]
AC
8:00 AM
Wingham Ironmen (Wingham Regional)
@ Deep River Knights (Pembroke Regional)
Thedford [2]
AC
8:00 AM
Long Island Arrows (Columbia, MD Regional)
@ East Lambton Eagles (Alvinston Regional)
Watford [3]
AB
9:10 AM
Ayr Flames (Wasaga Beach Regional)
@ St Clair Shores Saints (St Clair Shores, MI Regional)
Forest [1]
AB
9:10 AM
Saugeen Shores Storm (Wingham Regional)
@ Mississippi Thunder Kings (Pembroke Regional)
Thedford [2]
AB
9:10 AM
Mooretown Flags (Alvinston Regional)
@ Denver Jr Pioneers (Westminster, CO Regional)
Watford [3]
BC
10:20 AM
Tweed Hawks (Pembroke Regional)
@ Lambton Shores Predators
Forest [1]
BC
10:20 AM
West Grey Warriors (Kincardine Regional)
@ Cincinnati Swords (Fort Wayne, IN Regional)
Thedford [2]
BC
10:20 AM
Sturgeon Lake Thunder (Wasaga Beach Regional)
@ East Lambton Eagles (Watford Regional)
Watford [3]
BB
11:50 AM
Penetang Flames (Wasaga Beach Regional)
@ Tavistock Titans (Kincardine Finalist)
Watford [3]
BB
11:50 AM
Arnprior Packers (Pembroke Regional)
@ Mitchell Meteors (Watford Finalist)
Thedford [2]
BB
11:50 AM
Kincardine Kinucks (Kincardine Regional)
@ Lambeth Lancers (Watford Regional)
Forest [1]
AC
1:20 PM
East Lambton Eagles (Alvinston Regional)
@ Wingham Ironmen (Wingham Regional)
Forest [4]
AC
1:20 PM
Deep River Knights (Pembroke Regional)
@ Lambton Shores Predators
Watford [6]
AC
1:20 PM
Long Island Arrows (Columbia, MD Regional)
@ Bowling Green Ice Cats (Fort Wayne, IN Regional)
Thedford [5]
AB
2:30 PM
Mississippi Thunder Kings (Pembroke Regional)
@ St Clair Shores Saints (St Clair Shores, MI Regional)
Watford [6]
AB
2:30 PM
Mooretown Flags (Alvinston Regional)
@ Ayr Flames (Wasaga Beach Regional)
Thedford [5]
AB
2:30 PM
Denver Jr Pioneers (Westminster, CO Regional)
@ Saugeen Shores Storm (Wingham Regional)
Forest [4]
BC
3:40 PM
Sturgeon Lake Thunder (Wasaga Beach Regional)
@ Tweed Hawks (Pembroke Regional)
Forest [4]
BC
3:40 PM
East Lambton Eagles (Watford Regional)
@ West Grey Warriors (Kincardine Regional)
Thedford [5]
BB
5:10 PM
Lambeth Lancers (Watford Regional)
@ Penetang Flames (Wasaga Beach Regional)
Thedford [4]
BB
5:10 PM
Tavistock Titans (Kincardine Finalist)
@ Arnprior Packers (Pembroke Regional)
Forest [5]
BC
7:15 PM
Lambton Shores Predators
@ Cincinnati Swords (Fort Wayne, IN Regional)
Forest [6]
BB
8:45 PM
Mitchell Meteors (Watford Finalist)
@ Kincardine Kinucks (Kincardine Regional)
Forest [6]
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Atom C - AC
    Fri
    Jan 25
    8:00 AM
    Bowling Green Ice Cats (Fort Wayne, IN Regional)
    @Lambton Shores Predators
    The Shores Recreation Centre
  • Atom C - AC
    Fri
    Jan 25
    8:00 AM
    Wingham Ironmen (Wingham Regional)
    @Deep River Knights (Pembroke Regional)
    The Legacy Recreation Centre
  • Atom C - AC
    Fri
    Jan 25
    8:00 AM
    Long Island Arrows (Columbia, MD Regional)
    @East Lambton Eagles (Alvinston Regional)
    Warwick Township Arena
  • Atom B - AB
    Fri
    Jan 25
    9:10 AM
    Ayr Flames (Wasaga Beach Regional)
    @St Clair Shores Saints (St Clair Shores, MI Regional)
    The Shores Recreation Centre
  • Atom B - AB
    Fri
    Jan 25
    9:10 AM
    Saugeen Shores Storm (Wingham Regional)
    @Mississippi Thunder Kings (Pembroke Regional)
    The Legacy Recreation Centre
  • Atom B - AB
    Fri
    Jan 25
    9:10 AM
    Mooretown Flags (Alvinston Regional)
    @Denver Jr Pioneers (Westminster, CO Regional)
    Warwick Township Arena
Colours Legend
  • Atom B
    AB
  • Peewee B
    PB
  • Bantam B
    BB
  • Midget B
    MB
  • Atom C
    AC
  • Peewee C
    PC
  • Bantam C
    BC
  • Midget C
    MC
Printed from silverstick.org on Monday, January 21, 2019 at 1:40 AM