2017-18 Forest Finals (International Silver Stick)

Welcome
Celebrating 50 Years of Silver Stick in 2018
Rink.jpg

North American Finals - B & C


Rink.jpg

$6.00 day pass, $15.00 weekend pass, children under 12 free


PEEWEE & MIDGET:  January 5-7, 2018
Opening Ceremonies January 5, 7:15 pm The Shores Recreation Centre
ATOM & BANTAM:  January 19-21, 2018
Opening Ceremonies January 19, 7:45 pm The Shores Recreation Centre



Trophy Sponsors

Atom 'B' Trophy
Champion: Podolinsky Equipment Ltd, Petrolia
Finalist: RAY-MAC Auto Parts, Forest


Peewee 'B' Trophy
Champion: TD Canada Trust, Forest
Finalist: Pole Printing, Forest


Bantam 'B' Trophy
Champion: CIBC Bank, Forest
Finalist: Vanos Farms, Forest


Midget 'B' Trophy
Champion: Forest Old Timers Hockey League
Finalist: Canadian Tire, Forest


Atom 'C' Trophy
Champion: Gamble-Hub International of Forest
Finalist: Forest Foodland


Peewee 'C' Trophy
Champion: Royal Bank of Canada, Forest
Finalist: Hayter-Walden Publications


Bantam 'C' Trophy
Champion: The Optimist Club of Forest
Finalist: Forest Golf Club & Inn

Midget 'C' Trophy
Champion: Bluewater Ford, Forest
Finalist: Royal Canadian Legion Branch 176, Forest

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Ross Atkinson on Sunday, January 7, 2018 (465 views)
Congratulations 2018 Champions & Finalists!

Atom B Champion -  / Finalist -  
Atom C Champion -  / Finalist -
Peewee B Champion - Petrolia Oilers / Finalist - Nepean Raiders
Peewee C Champion - Wingham Ironmen  / Finalist - East Lambton Eagles
Bantam B Champion -  / Finalist -  
Bantam C Champion -  / Finalist - 
Midget B Champion - Petrolia Oilers / Finalist - Renfrew Timberwolves
Midget C Champion - Hatfield (Pennsylvania) Ice Dogs / Finalist - South Bruce Blades
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
WednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
Atom B
8:00 AM
Ingersoll Express
@ Mooretown Jr Flags
Forest [1]
Atom B
8:00 AM
Saugeen Shores Storm
@ Listowel Cyclones
Watford [2]
Atom C 1
8:00 AM
Lucan Irish
@ Eganville Valley Storm
Thedford [3]
Atom C 2
9:10 AM
West Grey Warriors
@ Columbia Howard Huskies
Watford [5]
Atom B
9:10 AM
Ayr Flames
@ Carleton Place Mississippi Thunder Kings
Forest [4]
Atom C 1
9:10 AM
Lambton Shores Predators
@ South Bruce Blades
Thedford [6]
Atom C 2
10:20 AM
Belmont Rangers
@ Delhi Rockets
Watford [8]
Bantam B
10:20 AM
Oakland Mi Jr Grizzlies
@ Brandon Bulls
Thedford [9]
Atom B
11:30 AM
Listowel Cyclones
@ Ingersoll Express
Watford [11]
Bantam B
11:45 AM
Penetang Flames
@ Ottawa West Golden Knights
Forest [10]
Bantam B
11:45 AM
Listowel Cyclones
@ Wallaceburg Lakers
Thedford [12]
Bantam C
12:40 PM
Lambton Shores Predators
@ Douro Dukes
Watford [14]
Bantam C
1:05 PM
West Grey Warriors
@ Pittsburgh Arctic Foxes
Forest [13]
Atom B
1:05 PM
Carleton Place Mississippi Thunder Kings
@ Mooretown Jr Flags
Thedford [15]
Bantam C
2:05 PM
Seaforth Stars
@ Norwich Knighthawks
Watford [17]
Atom B
2:15 PM
Saugeen Shores Storm
@ Ayr Flames
Thedford [18]
Atom C 1
2:30 PM
Eganville Valley Storm
@ South Bruce Blades
Forest [16]
Bantam B
3:25 PM
Ottawa West Golden Knights
@ Wallaceburg Lakers
Thedford [21]
Atom C 2
3:30 PM
Delhi Rockets
@ Columbia Howard Huskies
Watford [20]
Atom C 2
3:55 PM
Belmont Rangers
@ West Grey Warriors
Forest [19]
Bantam B
4:40 PM
Brandon Bulls
@ Listowel Cyclones
Watford [23]
Bantam B
4:50 PM
Oakland Mi Jr Grizzlies
@ Penetang Flames
Thedford [24]
Atom C 1
5:05 PM
Lucan Irish
@ Lambton Shores Predators
Forest [22]
Bantam C
6:15 PM
West Grey Warriors
@ Norwich Knighthawks
Forest [25]
Bantam C
8:30 PM
Pittsburgh Arctic Foxes
@ Lambton Shores Predators
Forest [26]
Atom B
8:00 AM
Mooretown Jr Flags
@ Listowel Cyclones
Forest [28]
Atom B
8:00 AM
Carleton Place Mississippi Thunder Kings
@ Saugeen Shores Storm
Thedford [30]
Atom B
9:10 AM
Ingersoll Express
@ Ayr Flames
Forest [31]
Atom C 1
9:10 AM
South Bruce Blades
@ Lucan Irish
Thedford [32]
Atom C 1
10:20 AM
Eganville Valley Storm
@ Lambton Shores Predators
Forest [33]
Bantam C
10:20 AM
Douro Dukes
@ Seaforth Stars
Thedford [34]
Bantam B
11:45 AM
Wallaceburg Lakers
@ Oakland Mi Jr Grizzlies
Forest [35]
Bantam B
11:45 AM
Brandon Bulls
@ Ottawa West Golden Knights
Thedford [36]
Bantam B
1:05 PM
Listowel Cyclones
@ Penetang Flames
Forest [37]
Atom C 2
1:05 PM
Columbia Howard Huskies
@ Belmont Rangers
Thedford [38]
Atom C 2
2:15 PM
West Grey Warriors
@ Delhi Rockets
Thedford [40]
Bantam C
2:30 PM
Norwich Knighthawks
@ Lambton Shores Predators
Forest [39]
Bantam C
3:25 PM
Seaforth Stars
@ West Grey Warriors
Thedford [42]
Bantam C
4:00 PM
Pittsburgh Arctic Foxes
@ Douro Dukes
Forest [41]
Atom B
4:50 PM
4th In Group
@ 1st In Group
Thedford [44]
Bantam B
5:30 PM
4th In Group
@ 1st In Group
Forest [43]
Atom B
6:00 PM
3rd In Group
@ 2nd In Group
Thedford [46]
Bantam B
6:55 PM
3rd In Group
@ 2nd In Group
Forest [45]
Atom C 2
8:00 AM
2nd In Group 2
@ 1st In Group 1
Thedford [48]
Bantam C
8:00 AM
4th in Division
@ 1st in Division
Forest [47]
Atom C 2
9:15 AM
2nd In Group 1
@ 1st In Group 2
Thedford [50]
Bantam C
9:30 AM
3rd in Division
@ 2nd in Division
Forest [49]
Atom B
11:00 AM
Winner Game 46
@ Winner Game 44
Forest [51]
Bantam B
12:30 PM
Winner Game 45
@ Winner Game 43
Forest [52]
Atom C 2
2:15 PM
Winner Game 50
@ Winner Game 48
Forest [53]
Bantam C
3:45 PM
Winner Game 49
@ Winner Game 47
Forest [54]
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Atom B -
    Fri
    Jan 19
    8:00 AM
    Ingersoll Express
    @Mooretown Jr Flags
    The Shores Recreation Centre
  • Atom B -
    Fri
    Jan 19
    8:00 AM
    Saugeen Shores Storm
    @Listowel Cyclones
    Warwick Township Arena
  • Atom C - 1
    Fri
    Jan 19
    8:00 AM
    Lucan Irish
    @Eganville Valley Storm
    The Legacy Recreastion Centre
  • Atom C - 2
    Fri
    Jan 19
    9:10 AM
    West Grey Warriors
    @Columbia Howard Huskies
    Warwick Township Arena
  • Atom B -
    Fri
    Jan 19
    9:10 AM
    Ayr Flames
    @Carleton Place Mississippi Thunder Kings
    The Shores Recreation Centre
  • Atom C - 1
    Fri
    Jan 19
    9:10 AM
    Lambton Shores Predators
    @South Bruce Blades
    The Legacy Recreastion Centre
Colours Legend
  • Atom B
    Atom B
  • Peewee B
    Rick
  • Bantam B
    Bantam B
  • Midget B
    Dave
  • Atom C
    Atom C 1
    Atom C 2
  • Peewee C
    Livingston
    McColl
  • Bantam C
    Bantam C
  • Midget C
    Parsons
Printed from silverstick.org on Wednesday, January 17, 2018 at 7:00 PM