2016-17 Forest Finals (International Silver Stick)

Welcome
North American Finals - B & C

Rink.jpg

$6.00 day pass, $15.00 weekend pass, children under 12 free


PEEWEE & MIDGET:  January 6-8, 2017
Opening Ceremonies January 6, 7:45 pm The Shores Recreation Centre
ATOM & BANTAM:  January 20-22, 2017
Opening Ceremonies January 20, 7:45 pm The Shores Recreation Centre



Trophy Sponsors

Atom 'B' Trophy
Champion: Podolinsky Equipment Ltd, Petrolia
Finalist: RAY-MAC Auto Parts, Forest


Peewee 'B' Trophy
Champion: TD Canada Trust, Forest
Finalist: Pole Printing, Forest


Bantam 'B' Trophy
Champion: CIBC Bank, Forest
Finalist: Vanos Farms, Forest


Midget 'B' Trophy
Champion: Forest Old Timers Hockey League
Finalist: Canadian Tire, Forest


Atom 'C' Trophy
Champion: Gamble-Hub International of Forest
Finalist: Forest Foodland


Peewee 'C' Trophy
Champion: Royal Bank of Canada, Forest
Finalist: Hayter-Walden Publications


Bantam 'C' Trophy
Champion: The Optimist Club of Forest
Finalist: Forest Golf Club & Inn

Midget 'C' Trophy
Champion: Bluewater Ford, Forest
Finalist: Royal Canadian Legion Branch 176, Forest

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Ross Atkinson on Sunday, January 8, 2017 (461 views)
Congratulations 2017 Champions & Finalists!

Atom B Champion -  / Finalist - 
Atom C Champion - / Finalist -  
Peewee B Champion - Ilderton / Finalist - Mitchell
Peewee C Champion - Tweed / Finalist - North Middlesex
Bantam B Champion - / Finalist -  
Bantam C Champion - / Finalist -  
Midget B Champion - Kincardine / Finalist - Ingersoll
Midget C Champion - Minto / Finalist - Centre Hastings
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
FridaySaturdaySundayMondayTuesday
Ross
(8-2)
8:00 AM
Hanover Falcons
@ Petrolia Oilers
Forest [1]
Ross
(2-3)
8:00 AM
West Seneca Wings
@ Penetang Flames
Watford [2]
Maxfield
(0-6)
8:00 AM
Freeport NY long Island Arrows
@ Deep River Knights
Thedford [3]
McKeller
(2-6)
9:10 AM
Mildmay/Teeswater South Bruce Blades
@ North Middlesex Stars
Watford [5]
Maxfield
(5-4)
9:10 AM
Lambton Shores Predators
@ Chatsworth TCDMHA Rebels
Thedford [6]
Ross
(3-5)
9:10 AM
Arvada Co Hockey Ass.
@ Carlton Place Mississippi Thunder Kings
Forest [4]
Rick
10:20 AM
Littleton Co Hawks
@ Morrisville Center State Stampede
Thedford [9]
McKeller
10:20 AM
Stayner Cyclones
@ Six Nations Blackhawks
Watford [8]
Chaffe
10:20 AM
East Lambton Eagles
@ Geneva Cyclones
Forest [7]
Ross
11:30 AM
Penetang Flames
@ Hanover Falcons
Watford [11]
Rick
11:45 AM
Ingersoll Express
@ Orleans Blues
Forest [10]
Rick
11:45 AM
Twin Centre Stars
@ Lambeth Lancers
Thedford [12]
White
12:40 PM
Blyth Brussels Crusaders
@ Mariposa Lightning
Watford [14]
Ross
1:05 PM
Carlton Place Mississippi Thunder Kings
@ Petrolia Oilers
Thedford [15]
Chaffe
1:05 PM
Lambton Shores Predators
@ Flesherton Golden Hawks
Forest [13]
White
2:05 PM
West Grey Warriors
@ Southwest Bullets
Watford [17]
Ross
2:15 PM
West Seneca Wings
@ Arvada Co Hockey Ass.
Thedford [18]
Maxfield
2:30 PM
Deep River Knights
@ Chatsworth TCDMHA Rebels
Forest [16]
Rick
3:25 PM
Orleans Blues
@ Lambeth Lancers
Thedford [21]
McKeller
3:30 PM
Six Nations Blackhawks
@ North Middlesex Stars
Watford [20]
McKeller
3:55 PM
Stayner Cyclones
@ Mildmay/Teeswater South Bruce Blades
Forest [19]
Rick
4:40 PM
Morrisville Center State Stampede
@ Twin Centre Stars
Watford [23]
Rick
4:50 PM
Littleton Co Hawks
@ Ingersoll Express
Thedford [24]
Maxfield
5:05 PM
Freeport NY long Island Arrows
@ Lambton Shores Predators
Forest [22]
Chaffe
6:15 PM
Geneva Cyclones
@ Flesherton Golden Hawks
Forest [25]
Chaffe
8:30 PM
East Lambton Eagles
@ Lambton Shores Predators
Forest [26]
White
7:45 AM
Mariposa Lightning
@ West Grey Warriors
Watford [27]
Ross
8:00 AM
Petrolia Oilers
@ Arvada Co Hockey Ass.
Forest [28]
Ross
8:00 AM
Hanover Falcons
@ West Seneca Wings
Thedford [30]
Ross
9:10 AM
Penetang Flames
@ Carlton Place Mississippi Thunder Kings
Forest [31]
White
9:10 AM
Blyth Brussels Crusaders
@ Southwest Bullets
Watford [29]
Maxfield
9:10 AM
Chatsworth TCDMHA Rebels
@ Freeport NY long Island Arrows
Thedford [32]
Maxfield
10:20 AM
Deep River Knights
@ Lambton Shores Predators
Forest [33]
Rick
10:20 AM
Twin Centre Stars
@ Ingersoll Express
Thedford [34]
Rick
11:45 AM
Lambeth Lancers
@ Littleton Co Hawks
Forest [35]
Rick
11:45 AM
Morrisville Center State Stampede
@ Orleans Blues
Thedford [36]
McKeller
1:05 PM
North Middlesex Stars
@ Stayner Cyclones
Thedford [38]
Chaffe
1:05 PM
Flesherton Golden Hawks
@ East Lambton Eagles
Forest [37]
McKeller
2:15 PM
Mildmay/Teeswater South Bruce Blades
@ Six Nations Blackhawks
Thedford [40]
White
2:30 PM
Southwest Bullets
@ Mariposa Lightning
Forest [39]
White
3:25 PM
West Grey Warriors
@ Blyth Brussels Crusaders
Thedford [42]
Chaffe
4:00 PM
Geneva Cyclones
@ Lambton Shores Predators
Forest [41]
Ross
4:50 PM
4th In Group
@ 1st In Group
Thedford [44]
Rick
5:30 PM
4th In Group
@ 1st In Group
Forest [43]
Ross
6:00 PM
3rd In Group
@ 2nd In Group
Thedford [46]
Rick
6:55 PM
3rd In Group
@ 2nd In Group
Forest [45]
XOVER
8:00 AM
2nd In McKellar Group
@ 1st In Maxfield Group
Thedford [48]
XOVER
8:00 AM
2nd In White Group
@ 1st In Chaffe Group
Forest [47]
XOVER
9:15 AM
2nd In Maxfield Group
@ 1st In McKellar Group
Thedford [50]
XOVER
9:30 AM
2nd In Chaffe Group
@ 1st In White Group
Forest [49]
Ross
11:00 AM
Winner Game 46
@ Winner Game 44
Forest [51]
Rick
12:30 PM
Winner Game 45
@ Winner Game 43
Forest [52]
XOVER
2:15 PM
Winner Game 50
@ Winner Game 48
Forest [53]
XOVER
3:45 PM
Winner Game 49
@ Winner Game 47
Forest [54]
Current Tournament
Click to view full-size image
Upcoming Games
  • Atom B - Ross
    Fri
    Jan 20
    11:30 AM
    Penetang Flames
    @Hanover Falcons
    Warwick Township Arena
  • Bantam B - Rick
    Fri
    Jan 20
    11:45 AM
    Ingersoll Express
    @Orleans Blues
    The Shores Recreation Centre
  • Bantam B - Rick
    Fri
    Jan 20
    11:45 AM
    Twin Centre Stars
    @Lambeth Lancers
    The Legacy Recreation Centre
  • Bantam C - White
    Fri
    Jan 20
    12:40 PM
    Blyth Brussels Crusaders
    @Mariposa Lightning
    Warwick Township Arena
  • Atom B - Ross
    Fri
    Jan 20
    1:05 PM
    Carlton Place Mississippi Thunder Kings
    @Petrolia Oilers
    The Legacy Recreation Centre
  • Bantam C - Chaffe
    Fri
    Jan 20
    1:05 PM
    Lambton Shores Predators
    @Flesherton Golden Hawks
    The Shores Recreation Centre
Colours Legend
  • Atom B
    Ross
  • Atom C
    Maxfield
    McKeller
  • PeeWee B
    Leo
  • PeeWee C
    Livingston
    McColl
  • Bantam B
    Rick
  • Bantam C
    Chaffe
    White
  • Midget B
    Dave
  • Midget C
    McKinlay
Printed from silverstick.org on Friday, January 20, 2017 at 11:04 AM